You are here


SC17 TOP News Release Presentations Booth Talk Schedule Booth Posters Booth Map Photo Gallery
Technical Paper Research Posters Panels Organizing workshop Workshop Presentation Birds of a Feather Invited Talk Booth talks

Technical Paper

Research Posters (Tuesday, November 14th, 5:15pm - 7pm, Four Seasons Ballroom)

P41: OpenCL-Based High-Performance 3D Stencil Computation on FPGAs

Hamid Reza Zohouri, Artur Podobas, Naoya Maruyama, Satoshi Matsuoka

P52: A Simulation-Based Analysis on the Configuration of Burst Buffer

Tianqi Xu, Kento Sato, Satoshi Matsuoka

P05: ooc_cuDNN : A Deep Learning Library Supporting CNNs over GPU Memory Capacity

Yuki Ito, Ryo Matsumiya, Toshio Endo


Blurring the Lines: High-End Computing and Data Science

MODERATOR: Sandy Landsberg
PANELISTS: Francine Berman, Steve Conway, Robert Grossman, Satoshi Matsuoka, Rick Stevens, Michela Taufer
TIME: Wednesday, November 15th, 3:30pm - 5pm
LOCATION: 201-203

Energy Efficiency Gains From Software: Retrospectives and Perspectives

MODERATOR: Daniel Reed
PANELISTS: Satoshi Matsuoka, Thomas Schulthess, John Shalf, William Gropp
TIME: Friday, November 17th, 10:30am - 12pm
LOCATION: 201-203

Organizing workshop

2nd International Workshop on Post Moore's Era Supercomputing (PMES)

ORGANIZERS: Jeffrey S. Vetter, Satoshi Matsuoka
TIME: Monday, November 13th, 9am - 5:30pm

Workshop Presentation

TSUBAME3.0: A Green, Accelerated, Big-Data Supercomputer

SESSION: ATIP Workshop on International Exascale and Next-Generation Computing Programs
SESSION CHAIR: David Kahaner
TIME: Monday, November 13th, 10:15am - 10:30am

Hybrid Fortran: High Productivity GPU Porting Framework Applied to Japanese Weather Prediction Model

SESSION: Fourth Workshop on Accelerator Programming Using Directives (WACCPD),
SESSION CHAIRS: Sunita ChandrasekaranGuido Juckeland
AUTHOR/PRESENTERS: Michel Mueller, Takayuki Aoki
TIME: Monday, November 13th, 11am - 11:30am

ABCI - AI Bridging Cloud Infrastructure for Everyone

SESSION: ATIP Workshop on International Exascale and Next-Generation Computing Programs
SESSION CHAIR: David Kahaner
AUTHOR/PRESENTER: Satoshi Sekiguchi
TIME: Monday, November 13th, 3:30pm - 3:45pm

Applying Temporal Blocking with a Directive-Based Approach

SESSION: LLVM-HPC2017: Fourth Workshop on the LLVM Compiler Infrastructure in HPC
AUTHOR/PRESENTERS: Toshio Endo, Satoshi Matsuoka
TIME: Monday, November 13th, 4pm - 4:30pm

Birds of a Feather

State of the Practice: Energy and Power Aware Job Scheduling and Resource Management (EPA-JSRM)

ADDITIONAL SESSION LEADERS: Toshio Endo, Carlo Cavazzoni, Bilel Hadri, Torsten Wilde, Milos Puzovic, Francis Belot, Toshihiro Hanawa, Josip Loncaric, Keiji Yamomoto, Greg Koeing, Kevin Pedretti, Siddhartha Jana, Matthias Maiterth, Andrea Borghesi, David Montoya
TIME: Wednesday, November 15th, 12:15pm - 1:15pm
LOCATION: 501-502

Characterizing Faults, Errors, and Failures in Extreme-Scale Systems
SESSION LEADER: Christian Engelmann and Stephen McNally
Session Participants: Byung Hoon (Hoony) Park (Oak Ridge National Laboratory), Todd Gamblin (Lawrence Livermore National Laboratory), Hideyuki Jitsumoto, (Tokyo Tech University), Mark Klein (Swiss National Supercomputing Centre)
TIME: Wednesday, November 15th12:15pm - 1:15pm
LOCATION: 503-504

Invited Talks

Cyber-Physical System and Industrial Applications of Large-Scale Graph Analysis and Optimization Problems

SESSION CHAIR: Mitsuhisa Sato
PRESENTER: Katsuki Fujisawa
TIME: Thursday, November 16th10:30am - 11:15am
LOCATION: Mile High Ballroom